Милошев позив на устанак |
Цароставци којима се придружио владика Акакије, ових дана походише таковске знаменитости везане за велики и славни Таковски устанак под вождем Милошем Великим, на Цвети 1815.
Тог осунчаног летњег јулско-августовског дана, обишли смо таковску цркву брвнару, уз њу, таковски камен и таковски грм, знаменита места из којих је никла нововековна српска кнежевина/краљевина.
Постоји предање да је на овом месту Свети Сава побо крст у знак победе православља над богумилском јереси. О томе говори и свети владика Николај Велимировић:
„А на овим висинама су стопе Светога Саве. Он је ходио по овом крају, да просвећује српски народ чистом и светом вером Христовом, и да лучи правоверне од кривоверних. Предање нас учи, да је Свети Сава побо крст тамо у Такову, на оном месту где се сад налази малена, али знаменита црква дрвенара. Кад је у њој повратио и последње јеретике богумиле вери православној, он је ударио крст на том месту као знамење светиње и победе.“ Говор светог Николаја Жичког у Горњем Милановцу, 1937. године.
Таковска црква брвнара, поред које је , по причешћу устаника, под вођством вожда Милоша, подигнут Таковски устанак |
Камен са кога је Милош позвао Србље на устанак. Камен темељац нововековне српске државе |
Недалеко од цркве брвнаре распростире се велика живописна зараван са каменим спомеником којег је подигао краљ Милан 1887. на месту првобитног таковског храста под којим је вожд Милош окупио и заклео устаничку војску и одатле је повео у прве борбе за ослобођење Српства од Турака.
Уз наведене знаменитости, незаобилазан је и манастир Враћевшница, духовни центар Таковског устанка, са гробом бесмртног архимандрита - добошара Мелентија Павловића, потоњег првог нововековног негрчког митрополита Србина.
Манастир Враћевшница у својој ризници храни и највећу устаничку светињу, ручни крст архимандрита Мелентија којим је он благословио устанак и заклео устанике на верност вожду Милошу.
Крст архимандрита Мелентија Павловића |
Враћевшнички музеј поседује изузетно вредне експонате везане за кнежевско-краљевску династију Обреновића, који су самим чудом претекли велики погром и прогон свега обреновићевског после мајске револуције и стравичног регицида. Од којих се свакако истиче икона Мајке Божије Дворске (ОВДЕ).
Излет Таковском устанку, неизоставно подразумева и обилазак два музеја, горњомилановачки и таковски.
Музеј у Горњем Милановцу, у својој сталној поставци посвећеној Обреновићима изложена је плишана завеса из београдског Старог конака у коју су по ритуалном убиству умотана теле измасакрираног краљевског пара, краља Александра и краљице Драге. Када се боље загледа, на завеси се могу видети крваве флеке помазаника Божијег. Ово је свакако значајан историјски артефакт али и велика светиња.
Завеса из Старог конака у коју су умотана измасакрирана тела краљевског пара и тако бачена са балкона на земљу |
Музеј у Такову, посвећен Другом српском устанку, поред разних експоната и слика, чува највећи комад легендарног првог таковског храста из 1815, пред чијом светињом и старином, попут мамвријског јерусалимског дуба, застаје дах.
Таковско знаменито место оставило је на цароставце ходочаснике дубоки утисак, који сваког убеђеног национал-монархисту вуче поново к себи у походе.
Боже здравља, Цароставник ће учесталити овакве надахнујуће излете Таковским знаменостима, као допринос буђењу и јачању национал-монархистичке свести поробљене, уснуле и онемоћале Србадије.
СЛАВА ТАКОВУ! ЗА БОГА И КРАЉА!
Нема коментара:
Постави коментар
Цароставник задржава право не објављивања неумесних коментара